Mapa Pogotowia Zakwasowego
Pogotowie Zakwasowe Łódź
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”:
styczeń 2025 r.
Pogotowie Zakwasowe Bystrzyca Kłodzka
Edukator: Artur Chabło
Artur Chabło, lat 47. Ekonomista z wykształcenia. Społecznik z upodobania. W latach 90-tych aktywny działacz samorządu szkolnego, założyciel Szkolnego Klubu Europejskiego, prowadzący szkolny radiowęzeł. Założyciel Europejskiego Forum Młodzieży, organizacji pozarządowej organizującej wolontariat europejski i wymiany młodzieży. Członek PTTK, zdobywca dużej odznaki GOT i KOT. Wielokrotny laureat konkursu o bezpieczeństwie ruchu drogowego, Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego i wielu innych. Sędzia piłkarski OZPN Wałbrzych. Jeden z najmłodszych sędziów w Polsce. Organizator imprez kulturalnych i widowisk światło i dźwięk oraz festiwalów fantastyki w Bystrzycy Kłodzkiej. Autor projektu samorządowego rządowego programu pt. „Koncepcja wdrożenia i realizacji programu integracji Polski z Unią Europejską” realizowany w gminach: Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Ciepłowody i Stoszowice. Przez wiele lat sprzedawca i przedstawiciel handlowy głównie w branży motoryzacyjnej. Specjalista OZE i pozyskiwania środków unijnych zarówno dla rolników, przedsiębiorców jak i organizacji pozarządowych. Pomysłodawca i organizator targów ekologicznych EcoTrendy w Kłodzku. Obecnie zaangażowany w koordynację pomocy humanitarnej na objętych powodzią terenach Powiatu Kłodzkiego.
Zainteresowania: literatura, muzyka, sport, motoryzacja, fundusze unijne, psychologia, socjologia, turystyka, biegi na orientację, taniec, podróże.
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”: kwiecień 2025 r.
Pogotowie Zakwasowe Warszawa I
Edukator: Magdalena Zientarska
Z wykształcenia jestem archeolożką i dziennikarką. Mam dwóch dorosłych synów, nastoletnią córkę i męża. Częścią rodziny są także dwa psy: Lucek i Lusia oraz kotka Kicia – wszystkie adoptowane. W życiu miałam wiele zawirowań i próbowałam sił w różnych zawodach. Byłam nianią, sekretarką, asystentką poselską, handlowcem, tłumaczką, redaktorką, marketingowcem, a teraz życie niesie mnie w stronę masaży i japońskich terapii odmładzających. Choć należę już do „klubu” 50+, wciąż jestem ciekawa świata i ludzi. Pięć lat temu usłyszałam diagnozę – rak jajnika o bardzo wysokim stopniu złośliwości. To moje ciało zmusiło mnie, bym zwolniła, zadbała o siebie, zmieniła sposób odżywiania. Dlatego między innymi nauczyłam się piec własny chleb na zakwasie z dobrych, ekologicznych mąk. Dziś pasjonuję się odkrywaniem dobrej jakości produktów, bo dla mnie hasło „Jesteś tym, co jesz” nie jest tylko pustym sloganem. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielę się na grupie „Uzdrowieni z raka – prawdziwe historie” na Facebooku, której jestem współzałożycielką i administratorką. Razem ze znajomymi prowadzę również Fundację Ku Zdrowiu, w której promujemy zdrowe nawyki i pomagamy kobietom z nowotworami odzyskać radość życia poprzez sesje fotograficzne i warsztaty „W turbanowym kręgu”.
Uwielbiam też taniec intuicyjny, który stał się dla mnie sposobem na wyrażanie siebie i odzyskiwanie energii. Na warsztatach dzielę się tą pasją z innymi kobietami, zarażając je wolnością i radością ruchu.
Koncepcja „Pogotowia zakwasowego” i warsztatów pieczenia chleba jest bardzo spójna z moimi wartościami i z ogromną przyjemnością będę niosła te idee dalej w świat.
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole” – 23 listopada 2024 r., godz. 12:00 – NaszaWeranda, ul. Wąska 11, Warszawa
Pogotowie Zakwasowe Gościeradów
Edukator: Dorota Ewa Kałasz
Byłam nauczycielką, jestem trenerką, mentorką na kursach, szkoleniowcem z obszarów przywództwa, kompetencji kluczowych, innowacji, radzenia sobie ze stresem, doradcą w edukacji i biznesie. W kontakcie z ludźmi doceniam wartość relacji oraz wzajemny szacunek. Moją pasją jest rozwijanie siebie i innych w obszarach, które służą wzrastaniu, pielęgnowaniu wszystkiego, co dobre, mądre i piękne. Miłośniczka zielarstwa, zdrowego stylu życia, literatury i filmów sf oraz biograficznych, kontaktu z naturą.
Życiowe motto: “ Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś.”
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”: czerwiec 2025 r.
Pogotowie Zakwasowe Borowiki
Edukator: Jerzy Tokajuk
Z zawodu jestem mgr inż. budownictwa (drogowiec), mediatorem, masażystą oraz dziennikarzem. Moje zainteresowania to: zielarstwo i ziołolecznictwo, teatr i muzyka. Kilka lat temu z kolegami założyliśmy grupę pod nazwą „Ziołowa zagroda w skansenie”. W ramach działalności tej grupy popularyzujemy wiedzę nt. właściwości prozdrowotnych i leczniczych roślin, zachęcamy do zbierania i uprawy ziół oraz do wykonywania z nich prostych preparatów leczniczych (mieszanki, maście, nalewki itp…). Na prowadzonych warsztatach uczymy również produkować domowe kefiry, jogurty oraz kiszonki. Tematem wiodącym grupy w ostatnim czasie zaczął być własny wypiek chleba na bazie zakwasu żytniego bo wypiekanie chleba na zakwasie w domu to nie tylko powrót do tradycji, ale także sposób na cieszenie się zdrowiem, oszczędnościami i satysfakcją z własnoręcznie przygotowanego produktu. Chleb na zakwasie w Polsce nie tylko jest częścią kulinarnego dziedzictwa, ale także stanowi ważny element społeczeństwa i kultury. To symbol gościnności, pracy rąk ludzkich oraz szacunku dla ziemi i jej darów. Znakomitą okazją do rozwijania tej pożytecznej umiejętności jaką jest pieczenie własnego chleba na zakwasie jest nasz udział w projekcie „Pogotowie zakwasowe” realizowanym przez fundację „Życie w harmonii”. Podczas szkoleń otrzymaliśmy od nich cudowny, silny, 30-letni zakwas żytni, który jest zdecydowanym VIP-em wśród zakwasów. U siebie w regionie też chcemy utworzyć „Pogotowia Zakwasowe” – aby nikomu, nigdy go nie zabrakło. Jestem edukatorem w tym temacie na region podlaski. Zachęcam do kontaktu ze mną aby otrzymać wspomniany nasz kultowy zakwas oraz wszelkie potrzebne informacje i materiały. Można również umówić się ze mną na chlebowe warsztaty. A wszystko po to, aby jak najwięcej osób odżywiało się zdrowo i miało przyjemność z wypieku własnego chleba.
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”: maj 2025 r.
Pogotowie Zakwasowe Lubiechnia Wielka
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”:
luty 2025 r.
Pogotowie Zakwasowe Warszawa II
Edukator: Bożena Ciosek
Warsztaty w ramach projektu „Wokół chleba – przy rodzinnym stole”:
grudzień 2024 r.